Logo Mateřská škola pro zrakově postižené
Mozartova 2, Havířov-Město
příspěvková organizace
Fotografie z  naší školkyO nás ... Připravujeme U čeho jste nebyli, Informace Forogalerie Dokumentace k činnosti Konatkt

Naši spolupracovníci

MUDr. Michal Šťáva - oční lékař
Jana Jaworková - zdravotní sestra
Hurá na prázdniny

Na závěr školního roku děti potěšila poslední velká akce s názvem „DNESKA SPÍME BEZ MÁMY“. Zúčastnily se jí děti, které se s naší školičkou loučí.
Akce byla naplánovaná na pátek večer (12.6.2015). Ráno jsme si s dětmi postavily stany, ve kterých si hrály. Sešly jsme se k večeru na školní zahradě, kde děti viděly výcvik pejsků z kynologického klubu Petřvald. Děti si vyzdobily zahradu strašidelnými obrázky, které si během dne vytvořily na stezku odvahy. Večeři si samy podle chuti připravily v přírodě, zdobily si keramickou misku, ze které druhý den snídaly cereálie s mlékem. Zpívaly jsme písně s kytarou a dávaly okolí na vědomí, že dnes jsme do večera na školní zahradě a čekáme na tmu. Dočkaly jsme se a s baterkou jsme prozkoumávaly zahradu. Všem se to moc líbilo a užily jsme si zahrady i jinak. Unavení jsme lehli a usnuli ve stanech.
Bylo vše moc fajn a v příštím školním roce nashledanou.

Fotografie jsou v naší fotogalerii...


Dopoledne na statku

Jako každý rok na jaře si povídáme s dětmi o zvířátkách, jejich mláďátkách, hrajeme si na ně, pozorujeme v knihách a na obrázcích. Přirozeně se každý z nás těší, až si budeme moci zvířátko naživo osahat, pohladit, potěšit se s ním.
To nám bylo znovu umožněno u pana Václava Nováka v Hradišti na statku. Zde chová stádo ovcí, včely a jiná domácí zvířata.
Jakou radost udělal dětem ? To uvidíte sami ve fotogalerii...

Touto cestou p. Vaškovi i Jeho rodině moc děkujeme a těšíme se na další spolupráci.


Návštěva vlakového nádraží

V dubnu - měsíci bezpečnosti jsme si, my třída Sluníček, udělali malý výlet. Sluníčko od rána svítilo a lákalo nás ven.
Po svačině jsme vyrazili směr autobusová zastávka. Děti často cestují autobusem, vědí jak se mají chovat, co smí a co ne. Jízdu jsme si užívali, poznávali jsme známé budovy v okolí, děti ukazovali, kde bydlí.
Cílem autobusové cesty bylo vlakové nádraží. Děti se seznámily s názvy : nádražní hala, informace, pokladna, informační tabule, nástupiště, ...
Samy se spočítaly a zástupce naší skupiny koupil jízdenku do stanice Havířov - Suchá. Nejdříve jsme si prohlídli vlak společnosti Regiojet. Strojvedoucí se s námi rouzloučil typickým zahoukáním. Poté jsme nastoupili do vlaku Elefant a ujížděli, prohlížejíc Havířov z oken vlaku. Paní průvodčí dětem označila jízdenku a už byl čas vystupovat. Ze Suché, po krátkém mlsání, jsme jeli znovu autobusem k nemocnici. Cestou ke školce jsme si prohlédli rozkvetlé stromy a radovali se z pěkného počasí.

Fotografie jsou v naší fotogalerii...


„Koloběžkování“

Dne 28.4.2015 proběhla v naší školce akce pro děti "Koloběžkování". O tomto projektu jsme včas informovali rodiče a současně byli požádáni o pomoc při výzdobě koloběžky, kola, nebo odrážedla.
V den akce si děti zaparkovaly svou koloběžku do předem označené garáže a po svačince jsme se vydali na školní zahradu. Seřadili jsme se po třídách a hravé dopoledne jsme zahájili slibem sportovců. Poté už jsme se vydali na slavností jízdu kolem MŠ, okolních domů a zpět na školní zahradu. Všechny koloběžky byly krásně nazdobené a jeli na nich samí šikovní a čestní řidiči.Následně proběhly po třídách soutěžní disciplíny - 1. jízda slalomem, 2. jízda po určené trase, 3. jízda na čas (u větších dětí, u menších dětí jsme hodnotily zručnost a styl jízdy). Rozhodčí (učitelky z jednotlivých tříd) neměly lehkou práci, ale jistě rozhodly spravedlivě. Děti se moc snažily a jejich úsilí bylo sladce odměněno.
Nakonec jsme se všichni seřadili i s koloběžkami na zahradě, abychom vyhlásili nejlepší "broučkovou", "sluníčkovou" a "zajíčkovou" koloběžku a jejího řidiče a také nejkrásnější koloběžku z celé školky. U Broučků: Tomáš KoudelaU Sluníček: Viktor DrimajU Zajíčků: Erik Švehlík. Nejkrásnější koloběžka patřila Zuzance Lukoszové ze třídy Broučků.
Nejlepší řidiči dostali diplom a všechny děti obdržely medaili za snahu, výzdobu koloběžky a na památku tohoto dne. Věřím, že jsme dětem připravili radostné dopoledne plné krásných zážitků a že na na něj budou s úsměvem na tváři dlouho vzpomínat. Děkujeme za spolupráci rodičům dětí a všem zaměstnancům mateřské školy.

Veronika Kuncová

Fotografie jsou v naší fotogalerii...


„Sluníčková škola“

Po vánocích to všechno začalo. Třída předškoláků se změnila. Lavice pro 2 spolužáky, aktovky, zvonek, tabule…
Každý den se děti těšily na vyučování, na pravou tělesnou výchovu s typickým závěrečným pokřikem. Procvičily si, co by už v jejich věku měly znát a zdokonalovaly se ve schopnostech a znalostech, u kterých tápaly. Projekt jsme zaměřili především na předčtenářské a předmatematické znalosti a dovednosti, na prodlužování doby soustředění a procvičování samostatnosti. Pro děti nové byly domácí úkoly ve formě pracovních listů.
V lednu jsme navštívili ZŠ Mládežnickou, abychom si vše mohli na vlastní kůži prožít přímo ve škole. Děti svačily v jídelně, hrály si v družině, cvičily v tělocvičně, nakupovaly v bufetu, ale to pravé učení teprve přišlo. V lavicích se školáky plnily různé úkoly, zpívaly písničky, poznaly, jak se správný školák chová a co vše k učení potřebuje. O přestávce děti potkaly své spolužáky z naší oční školky.
Ani rodiče jsme z projektu nevynechali. Myslím si, že se jim líbila beseda s paní učitelkou ze ZŠ, kde se u odpoledního čaje dozvěděli, co jejich budoucí prvňáky ve škole čeká, na čem by měli s dětmi před zahájením povinné školní docházky ještě zapracovat. Rodiče si předali své zkušenosti o dětech - budoucích školácích.
V době pololetních prázdnin nás navštívili kamarádi – bývalí klienti naší MŠ, kteří se přišli pochlubit s vysvědčením. To byl pro sluníčkové školáky zážitek! Po třech týdnech, po které projekt trval, dostali také oni své první slovní vysvědčení s jedničkou. Další ročník se opět vydařil, děti byly nadšené a to je naší motivací příští rok projekt „Sluníčková škola“ zařadit znovu!

Fotografie jsou v naší fotogalerii...


„Oční školka“ poprvé na lyžích, leden 2015

Děti z naší MŠ se nevyhýbají žádné aktivitě, žádné legraci. Zúčastnily se v lednu lyžařského kurzu pod názvem „Usměvavé lyžování“ v Palkovicích. Věnovali se jim tam zkušení a kamarádští instruktoři, kteří je během týdne naučili základům lyžování.
Děti prožily opravdu každý den s úsměvem na tváři a strávily 5 dnů na zdravém vzduchu. Cestou poznávaly přírodu a město Frýdek – Místek, zpívaly a prohlubovaly svá přátelství v rámci naší školky. Poslední den lyžování si užily atmosféru závodníků s hlasitým fanděním diváků z řad rodičů. Každé dítě získalo diplom a medaili – nebylo poražených. Získané dovednosti jistě zúročí při lyžování s rodinou. Máme velmi příjemný pocit z úspěchů našich dětí a těšíme se na shledanou s obětavými instruktory za rok opět na lyžích.


Fotografie jsou v naší fotogalerii...

Výlet na Pašůvku, 1.10.2014

Ve středu 1.10. jely děti ze třídy „Sluníček“ autobusem za koníky na statek. Pozorovaly podzimní přírodu z koňského sedla, život koziček, po chutné svačince sbíraly lesní plody, prohlédly si stáje. Dobrou náladu nám nezkazilo ani slabé mrholení na závěr cesty.
Koníčci, brzy naviděnou.

Fotografie jsou v naší fotogalerii...


Vystoupení v kulturním domu Reneta, 30.9.2014

Naše děti v úterý 30.9.2014 potěšily přítomné roztomilým vystoupením „Na mravenčí pasece“.
Všechny cvičily pro radost a snad proto se jim to tak povedlo. Mohly se po vystoupení setkat s dětmi z jiných školek, dětmi z dětského domova, s členy střediska volného času Don Bosko, s havířovskými vzpěrači a některými hokejisty z klubu AZ Havířov.
Děkujeme rodičům, že podpořili dobrou věc.


Dne 7.5.2014 třída Sluníček zažila den na farmě

Dne 7.5.2014 třída Sluníček zažila den na farmě, cílem bylo seznámit se se životem na venkově.
Viděly stádo ovcí s jehňátky, které si samy mohly krmit. Vítala je kvočna s kuřátky a štěkotem ovčácký pes. Seznámily se s chovem včel, i s tím jak jsou pro člověka užitečné a zároveň nebezpečné. Děti si zblízka prohlédly zemědělskou techniku a poznaly, co všechno traktor dokáže. Na sousední farmě děti viděly pasoucí se zvířata, koně, kozy a skot. Jsme rádi, že výlet potěšil hlavně nevidomou dívku, která si na rozdíl od ZOO mohla všechny zvířata osahat.
Chceme velmi poděkovat p.Novákovi a jeho rodině za příjemně strávené dopoledne a úžasný zážitek.


Fotografie jsou v naší fotogalerii...


Třída Broučků se zúčastnila besedy na přírodovědné téma

Dne 24.4.2014 se třída Broučků zúčastnila besedy na přírodovědné téma ve výstavním sále Musaion. Děti se dozvěděly mnoho zajímavých informací o životě zvířat. Kde žijí, čím se živí, jak se jmenují mláďátka a jak vypadají.


Olympijské hry ve školce

Souběžně s OLYPIJSKÝMI HRAMI V SOČI žila v únoru 2014 i naše mateřská škola OLYMPIÁDOU.
Děti se seznámily se znaky olympijských her - OLYMPIJSKÝMI KRUHY a s tím co znázorňují, OLYMPIJSKÝM OHNĚM a významem těchto her. Měly příležitost vyzkoušet si některé disciplíny olympijských her - HOKEJ, KRASOBRUSLENÍ, BOBOVÁNÍ, LYŽOVÁNÍ. Taky musely dodržovat při hrách a závodech zásady „FAIR PLAY“.
Seznámily se i se státními symboly : vlajkou, hymnou, trikolorou.
Pocit z vítězství a radost z medaile si mohl vychutnat každý.

Fotografie jsou v naší fotogalerii...


Návštěva dětí v nemocnici v Havířově

30.1.2014 byl dnem, kdy děti z naší oční školky navštívily nemocnici v Havířově. Staniční sestra je provedla dětským oddělením, poutavou formou dětem vše ukázala a vysvětlila. Zábavnou formou obě sestřičky dětem ukázaly, co je v nemocnici může potkat a že není opravdu čeho se bát. Několik drobných zákroků si děti vyzkoušely na vlastní kůži, například měření teploty, tlaku, obvazování končetin. Celé povídání bylo pro lepší orientaci provázeno obrazovým materiálem, nechyběly pomůcky na ukázku, panenky s otevíracím bříškem, kde děti mohly vidět, jak to vypadá v lidském těle. Sestřičky nezapomněly ani na drobné občerstvení a dárek na rozloučenou.

Děkujeme dětskému oddělení konkrétně staniční sestře p.Prokopové a vrchní sestře Mgr.Čurdové

Fotografie jsou v naší fotogalerii...


Hrajeme si na školu!

Chvíli po vánocích zasedly do školních lavic i děti v naší oční školce, kde si procvičují to, co by u zápisu do základní školy měli znát. Zpestřením byla návštěva ,,opravdické " ZŠ Mládežnická dne 17.1.2014, kde se děti potkaly s budoucími spolužáky již v jídelně u svačinky, na kterou jsme byli pozváni. Seznámily se s paní ředitelkou i některými zaměstnanci školy. Pod vedením p. uč. Ožanové si vyzkoušely výuku přímo v lavicích, poznaly s paní vychovatelkou tělocvičnu, družinu i bufet. Dostali malé dárečky, které jim pomohou při další práci v našich školkových lavicích.

Děkujeme za návštěvu a za rok s novými předškoláky, nashledanou!... a více v naší fotogalerii...

Loučení se zimou v oddělení „Broučků“

Na první jarní den 20.3.2013 jsme se v našem oddělení loučili se zimou. Děti se seznámily s lidovou tradicí „VYNÁŠENÍ MORENY“.
Samy si potom Morenu vyrobily a s jarní básničkou jsme ji zahnaly pryč!!!!

Nesem zimu ze vsi,
Haló! Jaro kde jsi?
Vítej jaro líberné,
Obilíčko zelené!….
... a více v naší fotogalerii...

Sluníčková škola

V lednových dnech u nás ve školce vznikla "Sluníčková škola". Děti měly své školácké lavice, aktovky, vyučovací hodiny se zvoněním, známky a domácí úkoly.
Touto cestou jsme si ověřily, jak jsou děti připraveny na školu, co už dovedou a v čem by se ještě před nástupem do ZŠ měly zlepšit. Následně budou probíhat konzultace s rodiči.
Předškoláci byli na návštěvě v opravdové ZŠ Mládežnická, kde si děti mohly vyzkoušet, jaké to je učit se, viděly tělocvičnu, svačily v jídelně a hrály si ve školní družině. Všem se tam moc líbilo.
Poslední týden "Sluníčkové školy" děti zhlédly v kině Centrum pohádku Rebelka, na které poznaly, že i princezny se musely učit různé nové věci,... a né vždy se jim to líbilo.
V Den D děti dostaly vysvědčení a malé dárky. Překvapením pro nás bylo, když byly děti smutné, že tento projekt končí.... a více v naší fotogalerii...

Výlet do Army-Landu ve Vratimově

Jedno páteční dopoledne (15.6.2012) prožily děti z oddělení Sluníček netradičně. V nedalekém Army-Landu se proměnily na vojáky. Oblékly si vojenské vesty, vyzkoušely přilby a masky. Střílely z pistole na terče, házely granáty na cíl, vyhledávaly zahrabané granáty pomocí speciálního přístroje. Projely se vojenskou technikou, dozvěděly se plno zajímavých informací. Hra na vojáky byla opravdu super, děti si ji užily. Tak snad zase za rok nashledanou.

Děkujeme děti a zaměstnanci MŠNáštěva Psa Bertíka

Vážení chovatelé, cvičitelé, jednatelé a členové společnosti,
touto cestou bychom chtěli poděkovat Vaší klientce paní Janě Sedláčkové za uspořádání a realizaci akce, přiblížila dětem „záslužnou práci“ asistenčního psa Berta. Ta se uskutečnila dne 12. 6. 2012 v naší škole a mohli jsme pozorovat, jak „Bertík svléká ponožky, zouvá papuče, nosí a podává nejrůznější předměty, otevírá dveře, vyhledává zvonící mobilní telefon a další činnosti včetně canisterapeutických, které pomáhají lidem s pohybovým a jiným postižením.

Děkujeme děti a zaměstnanci MŠDĚTI HRAJÍ DĚTEM

Ve středu 18. května pozvaly děti z oddělení „Sluníček“ kamarády ze ZŠ Žákovská na návštěvu. Zahráli jim pohádku „Zvířátka a loupežníci“, kterou pilně a s nadšením připravovali také na vystoupení pro maminky k jejich svátku. Každý si vybral roli a zapojil se do výroby kulis. Chtěli jsme starším kamarádům připravit překvapení, předvést se jim jako herci. Děti byly za svoji tříměsíční píli po zásluze odměněny bouřlivým potleskem. Starší kamarádi nešetřili slovy uznání a obdivu nad výkony předškoláků. Také žáci druhé třídy pro nás měli připraveno překvapení. Zahráli nám několik známých lidových písní na zobcové flétny. „Sluníčka“ vždy uhádla název písně a některé si s chutí zazpívala. Společně strávené jarní dopoledne bylo pro všechny děti velkým kulturním zážitkem.
V červnu jsme pozváni do nové sportovní haly u ZŠ Žákovská ke společnému sportovnímu klání. Zahrajeme si spolu opravdový volejbal, který naše děti již trénují. Bude to jistě vzrušující a radostné zakončení našeho celoročního přátelství.


Návštěva z Finska

Od 13. do 28. dubna jsme měli v naší mateřské škole zvláštní milou návštěvu.
Tři slečny, na pohled docela obyčejné, ale kdykoliv jsme se chtěli na něco zeptat, hned jsme pochopili, že jejich řeč je jiná. Byly z Finska a domluvily se s námi pouze anglicky a to s dopomocí „ překladatelek“, studentek ze SOŠ Kpt. Jasioka z Prostřední Suché.
Děti si je pro jejich vstřícnou povahu hned oblíbily. Na rozdíl od nás „dospěláků“ se s nimi téměř bez problémů domluvily i beze slov Seznámily je s našimi velikonočními zvyky a tradicemi.
Loučení po dnech společně strávených nebylo lehké, došlo i na slzičky. Setkání bylo velkým přínosem pro nás všechny. Na kamarádky z Finska Stellu, Ninu a Hannu budeme vzpomínat.


Dne 23.3.2011 navštívilo naší školku Rádio ORION

Dne 23.3.2011 navštívilo naší školku Rádio ORION. Paní redaktorka pokládala naším dětem záludné otázky :

1. Ideální paní učitelka.
2. Proč staví bobr přehradu?
3. Co je to Vosáhlo?
4. K čemu se v kanceláři používá koník?
5. Co je – když někoho napálím?
6. Co se dělá na jarmarku?

Odpovědi budou zodpovězeny v pořadu „RADA STARŠÍCH“ na rádiu ORION. Tento pořad se vysílá celý 13. týden v 7 – 9 hod. a 14 – 15 hod.( o víkendu rekapitulace ), Odpovědi dětí také naleznete na internetu a to na www.hitradioorion.cz ( v sekci zábava – podcast – rada starších).

Přejeme příjemnou zábavu.

Návštěvu u kamarádů v ZŠ Žákovská

Oddělení "Sluníček". Návštěvu u kamarádů v ZŠ Žákovská jsme si domluvili na 16. 11. 2010. Paní učitelka Březinová pro nás měla připraveno překvapení. Děti společně malovaly vodovými barvami dráčky a bramborovými tiskátky zdobily jejich dlouhé ocásky. Výtvarné práce byly velmi zdařilé, vyzdobili jsme si jimi nástěnku v šatně. Příští setkání s kamarády z "velké" školy bude v prosinci u nás. Moc se těšíme!


Lampionování

Oddělení "Sluníček". V posledním listopadovém týdnu se konalo tvořivé odpoledne s rodiči. Děti vyráběly se svými rodiči, prarodiči a sourozenci lampion. Při lampionovém průvodu zahradou potkaly kouzelného strašáčka, který zahradu hlídá. Měl pro ně připravené sladkosti a nabídl dětem, že je doprovodí na nedaleké hřiště, kde společně vypustíme lampion štěstí. Mile nás překvapila přání dětí:abychom byli všichni zdraví, abychom byli usměvaví a měli radost, aby se nám uzdravila očíčka, abychom se měli všichni rádi, aby nikdo nezlobil. Přání jsme napsali na lampion a vypustili na dalekou pouť. Lampionovými světýlky si děti svítily na cestu domů.


Fotografie naleznete v sekci FOTOGALERIE

Vystoupení na akci „OCENĚNÍ OSOBNOSTÍ V SOCIÁLNÍ OBLASTI PRO ROK 2010“

Stalo se již tradicí, že děti naší mateřské školy přispějí svou troškou k tvorbě kulturního programu slavnostního podvečera, pořádaného u příležitosti „ocenění osobností v sociální oblasti“. V letošním roce připadl tento slavnostní den na 4.listopad. Děti celý měsíc říjen pilně nacvičovaly, pod vedením p. uč. Pavly Jurečkové, tanečky na známé lidové melodie (Tancuj, tancuj; A já su synek; Když jsem byl maličký pacholíček; A já pořád, kdo to je; Okolo Třeboně; Kalamajka; Šel zahradník do zahrady). Tyto melodie se nesly naší školičkou celý měsíc a děti si je prozpěvují pořád. S radostí a nadšením se na své vystoupení připravovaly, velmi přirozeně a mile vypadaly pak na velkém jevišti v Kulturním domě Leoše Janáčka při slavnostním podvečeru za přítomnosti primátora města Havířova a jeho náměstků. Celý kulturní program zahájily právě naše děti a zahájily ho opravdu důstojně. Velmi dojemné, procítěné a něžné bylo i vystoupení ostatních účinkujících. Byli to žáci ZŠ Mánesova a klienti SANTÉ. Vrcholem celého večera bylo vystoupení zpěváka Petra Koláře, který využil bezprostřednosti účinkujících dětí a pozval je k sobě na jeviště. Děti tak svým hopsáním doprovodily jeho krásné vystoupení. Bylo to pěkné zakončení celého večera.Bc. Budínská Anna

Královna koloběžka

Na 30.6.2010 poslední den v tomto školním roce jsme naplánovali pro děti akci „Královna koloběžka“. O celé této akci byli v předstihu informováni rodiče,byli seznámeni s jejím průběhem a byli požádáni o pomoc. Jejich úkolem bylo pomoci dětem koloběžky doma nazdobit a spolu s přilbou dopravit do mateřské školy. Při příchodu do MŠ si děti označily koloběžky svoji poznávací značkou, kterou si den předem ve školce vyrobily a zaparkovaly je na příslušné parkoviště.
Teprve po svačince začal pravý „koloběžkový den“. Děti se seřadily se svými krásně nazdobenými koloběžkami na školní zahradě a čekaly na zahájení koloběžkových soutěží. Byly nedočkavé a očka jim zářila. Zcela nečekaně přijela na lízátkové koloběžce paní učitelka.Přijela, jako Zdenička ze známé pohádky, učesaná-neučesaná, oblečená-neoblečená, obutá-neobutá a protože ji napadla během dneška kolokolokoloběžka,na které ani nejede ani neběží, ale koloběží,tak si přijela s dětmi zasoutěžit. Přivezla s sebou i sbor rozhodčích a vrchního fotografa. Orinka přednesla za všechny děti slib sportovců, kde slíbila,že budou děti soutěžit čestně a podle pravidel a paní učitelka Lea přednesla slib rozhodčích. Ta slibovala, že budou rozhodovat spravedlivě.
Následovala zahajující jízda. Všechny koloběžky jely za lízátkovou koloběžkou paní učitelky kolem celé zahrady. To byla nádhera. Všechny koloběžky byly krásné a rychlé a všechny měly moc šikovné řidiče. Nikdo do nikoho nestrkal, nikdo neupadl. A co teprve, když soutěžily děti o nejrychlejší koloběžku, to byla jízda.Všichni chtěli být nejrychlejší. Ani dovednostní soutěž nebyla jednoduchá. To museli řidiči se svými koloběžkami projet slalomem,podjet pod vlnícím se padákem a klikatou cestičkou dojet do cíle. Všechny děti tyto náročné soutěžní úkoly splnily a mohly být se sebou spokojeny, ale my jsme si nechtěli nechat tu koloběžkovou krásu jenom pro sebe a vyjeli jsme do ulic. Projeli jsme chodníčky kolem domů naší školky a potěšili jsme tou nádherou i kolemjdoucí. Po návratu na školní zahradu byli vyhlášeni nejrychlejší koloběžkaři.

U broučků 1.místo Adam Čerchla
 2.místoMatěj Klhůfek
 3.místoTereza Kožušníková
U zajíčků1.místoHana Poláková
 2.místoLinda Swiderová
 3.místoLukáš Fybrich
U sluníček1.místoVáclav Baláž
 2.místoDenis Zelinka
 3.místoOra Pawliczková


Diplomy za krásně nazdobené koloběžky obdržely i všechny ostatní děti. Dostaly i sladkou odměnu, mohly si teď už odstrojit lízátkovou koloběžku paní učitelky. Bylo to příjemně prožité dopoledne a za to patří dík všem zaměstnancům mateřské školy a rodičům dětí


Fotografie naleznete v sekci FOTOGALERIE

Věříme, že děti budou ještě dlouho na koloběžkový den ve školce vzpomínat.
Bc. Budínská Anna

Vyprávění o „makovně“

Vymysleli a nakreslili sourozenci Verunka a Štěpán.

Jednoho dne jsme se rozhodli,že už nechceme být obyčejní lidé,ale chceme být zvláštní lidé, kouzelní. Proměnili jsme se na pilné lidi, pracovité jako včeličky a nemyslete si, to není jen tak, to je velká dřina. Na školní zahradě jsme proměnili průlezku na „ makovnu“ a vyráběli jsme tam mák. Dole u makovny stála Terezka a jako špion sledovala, jak já,Verunka, sbírám mák. V ruce držím lžíci a džbánek, do kterého nasbíraný mák dávám. Uvnitř v makovně je Vašík šéfík a ten celou práci řídí. Všechny děti ho poslouchají a dělají, co jim řekne. V makovně máme takový stroj. Do první části se sypou jenom makové kuličky (hlína) , ve druhé části se přidá barva (tráva) a mák se barví. Šéfík pak vyběhne po schodech se zábradlím a nasype do makovny cukr(písek), aby byl ten mák dobrý. Pak se ten mák vysype do nádoby. Tam ho vezme Denis, zanese ho do skladu a rozváží ho k prodeji.

Toto vyprávění vzniklo poté, co si děti na školní zahradě na makovnu hrály a nakreslily si ke hře obrázky. Možná je k této hře evokovala hudebně-pohybová hra „Na čížečka“,kterou jsme se spolu naučili.

WEB sponzored Ing.Štěrba Radomír, Petřvald